Wypłata świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe

I. NAZWA USŁUGI

Wypłata świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe

II. PODSTAWA PRAWNA

• art. 119a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2018, poz. 1459 z późn. zmianami;
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 881).

III. KTO MOŻE WYSTĄPIĆ Z WNIOSKIEM O SPRAWĘ

Żołnierz rezerwy oraz osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe

IV. WYMAGANE DOKUMENTY

• Wniosek żołnierza o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompensującego
• Zaświadczenie o odbyciu przez żołnierza ćwiczeń wojskowych wydane przez dowódcę jednostki, w której żołnierz odbywał ćwiczenia.
• Zaświadczenie wydane przez:
a) naczelnika urzędu skarbowego – w stosunku do żołnierzy prowadzących działalność gospodarczą;
b) pracodawcę - w stosunku do żołnierzy będących pracownikami lub pozostających w stosunku służby;
wójta, burmistrza lub prezydent miasta - w stosunku do żołnierzy utrzymujących się wyłącznie z działalności rolniczej w którym została określona kwota dziennego utraconego wynagrodzenia albo dochodu.

Podstawą prawną do wydania wymienionych zaświadczeń i sposobu ustalenia kwot dziennego utraconego wynagrodzenia albo dochodu jest § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy

V. OPŁATY

brak

VI. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY

Niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni licząc od dnia następującego po dniu wpływu wniosku do urzędu.

VII. TRYB ODWOŁAWCZY

Odwołanie wnosi się do Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu, za pośrednictwem Burmistrza Mieroszowa, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

VIII. MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY

Urząd Miejski w Mieroszowie
Plac Niepodległości 1
58-350 Mieroszów
parter - pokój nr 1,
tel. 74 84 94 314
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
godziny pracy: poniedziałek, wtorek, czwartek od 7:30 do 15:30
środa od 7:30 do 16:30
piątek od 7:30 do 14:30

IX. Inne

1. Wniosek o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego należy złożyć nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych.

2. Kwota dziennego utraconego wynagrodzenia lub dochodu nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli jednak dzienna kwota utraconego wynagrodzenia lub dochodu podana w zaświadczeniu, o którym mowa w cz. II pkt 3 lit. a, b lub c, jest wyższa – wtedy żołnierzowi wypłaca się świadczenie rekompensujące w kwocie 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, pomnożonej przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.

3. Świadczenie rekompensujące wypłaca się w kwocie pomniejszonej o uposażenie, jakie żołnierz otrzymał z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.

Załączniki:
-Zaświadczenie o kwocie dziennego utraconego wynagrodzenia DOC
-Wniosek o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia pieniężnego rekompensującego DOC