Wypłata świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe
- Szczegóły
- Kategoria: Urząd Stanu Cywilnego
- Opublikowano: wtorek, 13 listopad 2018 16:38
- Obsługa BIP
- Odsłony: 1340
I. NAZWA USŁUGI
Wypłata świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone zarobki żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe
II. PODSTAWA PRAWNA
• art. 119a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2018, poz. 1459 z późn. zmianami;
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy (t.j.: Dz. U. z 2018 r. poz. 881).
III. KTO MOŻE WYSTĄPIĆ Z WNIOSKIEM O SPRAWĘ
Żołnierz rezerwy oraz osoba przeniesiona do rezerwy niebędąca żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe
IV. WYMAGANE DOKUMENTY
• Wniosek żołnierza o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia rekompensującego
• Zaświadczenie o odbyciu przez żołnierza ćwiczeń wojskowych wydane przez dowódcę jednostki, w której żołnierz odbywał ćwiczenia.
• Zaświadczenie wydane przez:
a) naczelnika urzędu skarbowego – w stosunku do żołnierzy prowadzących działalność gospodarczą;
b) pracodawcę - w stosunku do żołnierzy będących pracownikami lub pozostających w stosunku służby;
wójta, burmistrza lub prezydent miasta - w stosunku do żołnierzy utrzymujących się wyłącznie z działalności rolniczej w którym została określona kwota dziennego utraconego wynagrodzenia albo dochodu.
Podstawą prawną do wydania wymienionych zaświadczeń i sposobu ustalenia kwot dziennego utraconego wynagrodzenia albo dochodu jest § 8 ust. 1 i 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2015 r. w sprawie sposobu ustalania i trybu wypłacania świadczenia pieniężnego żołnierzom rezerwy oraz osobom przeniesionym do rezerwy niebędącym żołnierzami rezerwy
V. OPŁATY
brak
VI. TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni licząc od dnia następującego po dniu wpływu wniosku do urzędu.
VII. TRYB ODWOŁAWCZY
Odwołanie wnosi się do Wojewody Dolnośląskiego we Wrocławiu, za pośrednictwem Burmistrza Mieroszowa, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
VIII. MIEJSCE ZAŁATWIENIA SPRAWY
Urząd Miejski w Mieroszowie
Plac Niepodległości 1
58-350 Mieroszów
parter - pokój nr 1,
tel. 74 84 94 314
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
godziny pracy: poniedziałek, wtorek, czwartek od 7:30 do 15:30
środa od 7:30 do 16:30
piątek od 7:30 do 14:30
IX. Inne
1. Wniosek o ustalenie i wypłatę świadczenia rekompensującego należy złożyć nie później niż w ciągu trzech miesięcy od zakończenia ćwiczeń wojskowych.
2. Kwota dziennego utraconego wynagrodzenia lub dochodu nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Jeżeli jednak dzienna kwota utraconego wynagrodzenia lub dochodu podana w zaświadczeniu, o którym mowa w cz. II pkt 3 lit. a, b lub c, jest wyższa – wtedy żołnierzowi wypłaca się świadczenie rekompensujące w kwocie 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, pomnożonej przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych.
3. Świadczenie rekompensujące wypłaca się w kwocie pomniejszonej o uposażenie, jakie żołnierz otrzymał z tytułu odbytych ćwiczeń wojskowych.
Załączniki:
-Zaświadczenie o kwocie dziennego utraconego wynagrodzenia DOC
-Wniosek o ustalenie i wypłatę należnego świadczenia pieniężnego rekompensującego DOC